piątek, 3 października 2014

Wzór z pazurem - ponadczasowa pepitka

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych motywów w historii mody – pepitka nazywana jest też „psim zębem” lub „kurzą stopką”. Łączy w sobie tradycję z nowoczesnym, wyrafinowanym stylem. Wzór w pepitkę można wykorzystać do różnych stylizacji: eleganckich, codziennych, a nawet sportowych. To zadziwiające jak wiele odsłon może mieć z pozoru prosty wzór i jaką ważną rolę odgrywa w nowoczesnym designie.

(źródło: www.ciuchosza.com)

Wróćmy do korzeni… Mało kto wie, że historia pepitki rozpoczyna się już w III wieku n.e. Na terenie Skandynawii zaczęły powstawać materiały tkane w ciemno-jasną, nieco przekrzywioną kratkę. Natomiast wzór najbardziej zbliżony do obecnej pepitki wywodzi się z XVII wieku ze szkockich tweedowych pledów.

Największy rozkwit popularności „pied-de-poule” przypadł na lata 20-te. Wkrótce pepitka przestała być jedynie wzorem tekstylnym i stała się symbolem luksusu i elegancji. Świadczył o tym chociażby fakt, że Dior opakował swoje pierwsze perfumy „Miss Dior” w 1947 r. w pudełko z tą charakterystyczną kratką. Ten czarno biały deseń był także jednym z ulubionych wzorów Coco Chanel.

(źródło: Internet) 

Nie łatwo dobierać stylizacje z pepitką. Najbezpieczniejszym sposobem, aby nie przesadzić jest łączenie "kurzej stopki" z czernią oraz z tkaninami o mocnych, jednolitych kolorach np. z żółcią, granatem, czerwienią, zielenią. Na popularnym blogu Kasi Tusk można przeczytać, że sama pepitka nie odmładza i można łączyć ją np. z jeansami. Pepitka powraca do mody co roku, więc nie warto mieć wyrzutów sumienia podczas robienia zakupów.

(źródło: www.makelifeeasier.pl)

Pepitka nie pojawia się jedynie w modzie. Można ją zobaczyć także na meblach. W ten sposób powstała tkanina meblowa w firmie Runotex. „Psi ząb” występuje w trzech kombinacjach kolorystycznych: klasyczna biało-czarna, delikatna biało-beżowa oraz biało-brązowa. 

Tkanina meblowa i dekoracyjna Pepitka - producent Runotex

Wzór z pazurem znajduje zastosowanie także w dekoracji, o czym mogliśmy się przekonać realizując pierwsze w tym roku duże zamówienie na sezon 2014/2015 dla Black Red White. Już w najbliższym czasie w tej jednej z największych sieci sklepów zobaczymy poduszki naszej produkcji w pepitkę biało-brązową.

Poduszki firmy Runotex - www.sklep.runotex.pl

Wcześniej pisaliśmy, że wzór ten świetnie komponuje się z innymi, jednobarwnymi dodatkami. Mamy więc nadzieję, że zamówione przez BRW poduszki z kolekcji Velvet Home z zielonego, czerwonego i ecru aksamitu, będą stanowiły ciekawe uzupełnienie oferty dekoracyjnej.

1 komentarz:

Ewa Hes pisze...

Nie wstyd Wam ściągać tekst z czyjegoś bloga? Nawet po przeróbkach Wasz nadal ma zapach plagiatu. Link do oryginalnego tekstu: http://www.ciuchosza.com/458/wzor-z-pazurem-2